Szymon
bartosz30
julka_swaag
Kinga Jakubowska
Olga Lis
Maya
tymon
Karola
MUMuufd
Mikołaj D.
Czarna1993
Milenka00
?

Jak dobrać buty?

BUTY, czy masz wrażenie, że wciąż masz ich mało?

Czy wiesz jaki model do czego włożyć? Jak za pomocą butów wysmuklić i wyszczuplić nogi? Kiedy nosić niskie obuwie?

Zapraszam do mini przewodnika po butach.

Odpowiednio dobrane obuwie może zatuszować niedoskonałości figury i podkreślić jej atuty. To czy optycznie wydłużymy, wyszczuplimy nogi zależy od doboru fasonu butów.

Dobre buty to na pewno te wykonane ze skóry i to nie tylko po zewnętrznej stronie, ale również od wewnątrz. Skórzane buty to takie, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą znacznie dłużej Tobie służyły. Skóra pozwala stopom oddychać, dzięki czemu stopy się nie odparzają.

Istotną rolę odgrywa również rozmiar. Jestem fanką butów i wiem jak to jest, gdy stoisz przed wyborem, a tu brak rozmiaru. Co wówczas robisz? Myślisz sobie: „trochę pochodzę i się rozbiją” … nic bardziej mylnego, buty muszą być nie tylko w Twoim rozmiarze, ale również muszą mieć dostosowaną szerokość do Twojej stopy - nie mogą być za wąskie oraz za szerokie.

Jeśli jesteś niskiego wzrostu, to polecam obcas zarówno szpilki, jak i buty na słupku które sprawią, że nogi będą wydawały się optycznie dłuższe i smuklejsze. Pamiętaj jednak, że 7 cm wystarczy. Wyższe szpilki nie dość, że mogą spowodować zakłócenie proporcji sylwetki, to będziesz wtedy dość dziwnie wyglądała. Grozi to również wykrzywianiem obcasów podczas chodu, natomiast nogi męczą się wtedy bardziej i po kilku godzinach mogą puchnąć. Super sprawdzą się buty w jasnych odcieniach szczególnie tzw. cieliste czy beżowe, które optycznie wydłużają i wysmuklają nogi.

Pamiętaj również, iż czółenka z odkrytą piętą oraz palcami są nie do przyjęcia w stroju biznes!

Sandałki zachowaj na lato do zwiewnej sukienki. Możesz te bardziej eleganckie ubrać do sukienki wieczorowej z dodatkiem małej torebki. Wtedy wygląd nogi jest bardzo subtelny i sexy.

Żeby nogi wyglądały smuklej, zastosuj poniższe wskazówki:

- unikaj butów do kostki, szczególnie tych niskich - optycznie skrócą nogę;

- jeśli jesteś niskiego wzrostu, unikaj wiązań oraz zapięć w kostce - mogą skrócić nogę;

- unikaj botków, które kończą się w połowie łydki w miejscu, gdzie jest jej największy obwód;

- przy szczupłych nogach unikaj zbyt topornych butów na słupku, najlepiej jak będą lekkie i delikatne;

- wkładaj buty z wycięciem V lub U, Twoje nogi będą wyglądały zgrabniej, optycznie je również wydłużysz;

- noś obcasy (każda Pani wygląda w nich subtelniej), nawet Panie wysokiego wzrostu zdecydowanie lepiej wyglądają na tzw. „kaczuszce”, niż na zupełnie płaskiej podeszwie;

- delikatniej wyglądają buty kończące się szpicem, aniżeli zakończeniem kwadratowym, czy okrągłym noskiem, który optycznie skraca stopę (te nadają się do dużych rozmiarów), szpic z kolei może przy dużym rozmiarze zbyt wydłużyć stopę;

- jeśli masz szerokie łydki, nie wkładaj masywnych butów (na grubych podeszwach) oraz unikaj zbyt delikatnych szpilek, czy czółenek, które mogą jeszcze bardziej podkreślić masywność łydki. W tym przypadku sprawdzą się oficerki.


Ania Śmiechowska
osobista stylistka


Powrót do artykułów